Мінімум зусиль і твір на 20 балів: казка чи реальність?
Наші вітання найдопитливішим читачам, які, побачивши цей заголовок, хутенько побігли до самої статті. Ми впевнені: ти лузаєш (чи незабаром робитимеш це) тести формату ЗНО професійно, але як справи із ВВ? Хочеш декілька порад?
Одразу тебе попередимо: власне вИсловлення (не вислОвлювання) – це не про творчість, навіть якщо ти дуже творчий (-а)! Власне висловлення – це про грамотність, знання структури та мистецтва. Так, саме мистецтва у найрізноманітніших його проявах. Ми говоримо про літературу, музику, кіно, живопис, скульптуру та архітектуру. Коли на ЗНО з української пишеш твір, то НЕ МАЄШ права відійти від чітко визначеної структури, якщо не хочеш отримати 0 балів. Її ми розберемо нижче, але пообіцяй, що вивчиш це напам’ять (треба, бро, треба).
Теза. Напиши декілька речень (2-3). Ти *за* чи *проти* запропонованої теми? А може, 50/50? Тобі вирішувати. Тут варто висловити ВЛАСНУ ДУМКУ, але на цьому й зупинитися.
Аргумент 1. Чому ти так вважаєш? Чому твоя теза має право на існування? Чому твої міркування можна вважати правильними? Переконай. Лаконічно (2-3 речення), проте чітко.
Приклад 1. Наведи доречний приклад до свого першого аргументу. Покажи, що логіка є. Тут у пригоді (так, саме в пригоді і не в нагоді) стануть українська чи зарубіжна література, а також інші види мистецтва: переглянутий фільм з актуальною проблемою, улюблена картина, хітова пісня, побачена нещодавно пам’ятка архітектури, скульптура тощо. 4-5 речень цілком достатньо.
Аргумент 2. Перечитай тезу і запитай себе знову: «Чому я написав/написала це? Які я можу знайти факти, аби переконати інших, що маю рацію?» Тільки не повторюй свої ж думки з першого аргументу. Шукай щось цілком інше.
P.S. дуже «вигідно» під час написання ВВ зробити вибір на користь варіанту «50/50». Тоді значно легше написати другий аргумент, який буде протилежним до першого.
Приклад 2. Так! Ти правильно здогадуєшся. Кожний аргумент потребує підтвердження. Проте приклад 2 повинен бути вже не з мистецтва, а з історії або власного досвіду (звісно ж, можна і щось вигадати, але таке, у що нескладно повірити).
#BrainUp радить: не пиши про щось, чого не буває в реальному житті; про щось, чого ти точно не тямиш, проте на цьому можуть розумітися ті, хто перевіряє твоє ВВ!
Висновок. Підсумуй написане. У твоїх словах є сенс? Логіка? Ти не повторюєш тезу? Пильнуй! І ні в якому разі не використовуй вислови-маркери для тези: «Я думаю, що …», «Я вважаю …», «Я переконаний (-а), що …» та інші.
Приклади 1 і 2 можна міняти місцями. Так ліпше і простіше – спочатку пиши про історію/власне життя, а вже тоді про якийсь літературний твір/картину/пісню. До того ж варто слідкувати за тим, чи «дружать» між собою аргумент і приклад до нього. Адже інколи учні пишуть щось зовсім різне і не помічають помилки.
Ні в якому разі не можна хоча б якийсь компонент упустити, викинути, загубити, забути і так далі. Нема структури – нема омріяних балів за твір.
У твоєму власному висловленні може бути 6 абзаців (якщо кожна частина структури – новий абзац) або 4 абзаци (якщо ти об’єднаєш аргумент 1 + приклад 1, аргумент 2 + приклад 2 в один абзац). Мінімальний обсяг твору = 100 слів! Напишеш менше (хоч би й 99) – отримаєш 0 балів! І так, слова треба рахувати. Варіант «на око» спрацює зі спеціями до маминого супу, але тут стане справжнім фіаско.
З власного досвіду скажемо, що писати ВВ доволі швидко, якщо ти хоч трішки готувався (-лася). Радимо зупинитися на обсязі від 150 до 250 слів. 300, наприклад, уже забагато. Під кінець стомишся і наробиш помилок. А воно тобі треба?
Не забувай також наступне: якщо твоя робота не відповідає темі, то її буде оцінено в 0 балів! Перечитай свій твір декілька разів. Напиши його спочатку на чернетці (якщо часу вистачає) та акуратно перенеси у бланк Б (на ЗНО пояснять, що і як). Не перекреслюй, пиши розбірливо, щоб окрім тебе власне висловлення міг прочитати ще хтось (в ідеалі той, хто перевірятиме і ще, можливо, нетерплячі рідні вдома ).
Більше тонкощів та особливостей під час написання ВВ, а також багато тренувань, корисних таблиць, квізів, лайфхаків забезпечить тобі команда #BrainUp, тож поспішай на перше безкоштовне пробне заняття.